skip to Main Content

Kwarantanna po przylocie nowe warunki

Waldorf Astoria Maldives Ithaafushi luxhotels (3)

Kwarantanna po przylocie: nowe wytyczne

29 marca 2021 zostały ogłoszone nowe wytyczne odnośnie przekraczania granicy naszego kraju dla podróżnych

Kwarantanna po przylocie

Klarowny podział

Nowe przepisy wchodzą w życie od 30 marca 2021 roku do odwołania. Ich celem jest przede wszystkim ujednolicenie procedur przekraczania granicy Polski na powrocie.

Ustawodawca przewidział jasny podział procedur zależnie od kraju powrotu. Inne zasady obowiązują przy przekraczaniu granicy na powrocie z kraju strefy Schengen i innegdy wracamy z kraju nie objętego strefą Schengen.

Dla przypomnienia strefa Schengen obejmuje 26 krajów europejskich (z których 22 należy do UE): Austrię, Belgię, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Niemcy, Polskę, Portugalię, Czechy, Słowację, Słowenię, Szwecję, Węgry i Włochy, jak również Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię.

UWAGA: kraje takie jak Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Irlandia, Rumunia są krajami Unii Europejskiej ale NIE NALEŻĄ do strefy Schengen.

Oczywiście tzw. egoztyczne kierunki, takiej jak Emiraty Arabskie, Malediwy, Seszele czy Karaiby to kierunki poza strefą Schengen.

KWARANTANNA PO Przylocie

Zaszczepieni

Jedna karynalna zasada nie została zmieniona:

Osoby zaszczepione na COVID-19 są zwolnione z kwarantanny. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

KWARANTANNA PO Przylocie

Strefa Schengen

Ogólna zasada nowych przepisów mówi, że każdy kto przekracza granicę Polski na powrocie zostaje objęty 10 dniową kwarantanną. Ale w przypadku krajów stefy Schengen:

Kwarantanna zostanie zniesiona dla podróżnych, którzy po powrocie przedstawią negatywny wynik testu  (dowolnego typu, czyli PCR/antygen) wykonanego max. 48 godzin przed momentem przekroczenia granicy Polski przy powrocie.

Zaświadczenie zawierające wynik testu musi być wystawione w języku polskim lub angielskim. Wynik przedstawiony w innym języku nie będzie honorowany przez Polskie Służby Graniczne.

Podróżni, którzy nie zdecydują się na wykonanie testu przed powrotem do Polski, a którym zostanie nałożona kwarantanna po powrocie, mogą wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny. Rodzaj testu – dowolny (PCR lub antygen)

Powyższe zmiany dotyczą wszystkich środków transportu – transportu zbiorowego praz indywidualnego, a także pieszego przekraczania granicy.

KWARANTANNA PO Przylocie

Poza Strefą Schengen

Jeśli wracamy z krajów spoza strefy Schengen to również po przekroczeniu polskiej granicy na powrocie jesteśmy kierowani na 10 dniową kwarantannę. Dodatkowo:

Od 30 marca 2021 przestają być honorowane, a tym samym nie będą zwalniały z obowiązku kwarantanny po powrocie testy wykonane w danym kraju przed powrotem do Polski – wiąże się to z dużą ilością wątpliwej jakości testów, szczególnie tych wykonywanych w krajach takich jak Zanzibar. Warto to podkreślić – nie robimy testu na destynacji. Wracamy do Polski bez testu!

Kwarantanna będzie obowiązywała dla każdego pasażera bezy wyjątku

Podróżni, którym została nałożona kwarantanna mogą w Polsce wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.

Z kwarantanny będzie zwalniał zarówno test PCR lub jak i test antygenowy.

Rozwiązanie takie okazuje się być znaczącym uproszczeniem procedur i powinno wpłynąć na zwiększenie się siatki połączeń z Polskich lotnisk.

Lotniska przygotowały już odpowiednie procedury. Testy można wykonywać na lotniskach lub w niedalekiej odległości.

Warszawa: link

Kraków: link

Katowice: link

Poznań: link

Gdańsk: link

Co ważne, testy nie muszą być wykonywane bezpośrednio po powrocie. Możemy wylądować, straż graniczna wpisuje nas na kwarantannę, a my w dogodnym dla siebie monecie udajemy się na test. Negatywny wynik zgłoszony w sanepidzie zwolni z kwarantanny.

Formularz kontaktowy

  Zamów indywidualną ofertę

  Pola oznaczone symbolem (*) są polami obowiązkowymi. Wypełniając formularz zgadzasz się na nasza politykę przechowywania danych osobowych opisaną tutaj:
  Polityka ochrony danych osobowych.
  Zamieszczone na stronie opisy ofert mają charakter orientacyjny Niniejsza oferta nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, a dane w niej zawarte mają jedynie charakter informacyjny i mogą ulec zmianie. Finalny opis oferty dołączony będzie do dokumentów rezerwacyjnych.
  Przed wylotem należy zawsze zapoznać się informacjami konsularnymi i przepisami wjazdowymi zawartymi w przewodniku MSZ Polak za granicą.

  Back To Top